Klausyti gyvai

14:00 - 15:00

Dienos kaleidoskopas

„UAB Alytaus miesto savivaldybė“ planuoja užsidirbti ir iš socialinio būsto

Alytaus miesto savivaldybė siekia užsidirbti iš parkavimo vietų, vaikų darželiuose ir mokyklose, dabar ir socialinių būstų.

Savivaldybė gaus daugiau iš socialinių būstų negu savarankiško gyvenimo namų

Uždaromi savarankiško gyvenimo namai, metami į gatvę į gyvenimą besikabinantys jų gyventojai, o vietoje jų virš Alytaus nakvynės namų planuojama apgyvendinti socialinio būsto eilėje laukiančius žmones, nes taip savivaldybė gaus daugiau pajamų, aiškina Alytaus m. savivaldybės Turto skyriaus vedėja Auksė Juonienė.

„Tą, ką mes kelis eurus gaunam, tai mes įrengę socialinį būstą, gausime 4 kartus daugiau pajamų, nes, kaip pavyzdys, jeigu vieno kambario būstas, kainuos ten nuo 30 iki 40 ar 50 eurų nuoma“, – Alytaus m. tarybos Kultūros komiteto nariams aiškina valdininkė. Ir pasitaiso, kad žiūri „ne tiek finansine, kiek socialine nauda“.  

Planuojama įrengti 6 vieno kambario ir 7 dviejų kambarių butus, tad savivaldybė per mėnesį ketina gauti nuo 390 iki 650 eurų pajamų. Verta priminti, kad kalbama apie socialinį būstą.

Beje, dauguma savarankiško gyvenimo namų ir patys laukia eilėje socialiniam būstui gauti. 

Apgyvendinimo savarankiško gyvenimo namuose para kainuoja 10,90 euro vienam žmogui, viename kambaryje gyventi gali po du žmones, vadinasi vieno kambario kaina per mėnesį gali siekti kaip prabangiame bute – per 600 eurų. Tiesa, dažniausiai gyventojai moka gerokai mažiau – tai priklauso nuo jų pajamų,  mokestis nustatomas individualiai, neviršijant tam tikros dalies jų pajamų pagal savivaldybės nustatytą aprašą. Komunalinės paslaugos tarybos sprendimu kainuoja dar 10 eurų per mėnesį.

Mero sprendimas priimtas dar pernai

Pirmieji Alytaus m. mero Nerijaus Cesiulio raštai, kad planuojama iškraustyti Savarankiško gyvenimo namų gyventojus ir nebepratęsti panaudos sutarties su Nakvynės namais, įstaigą pasiekė dar prieš Kalėdas. 

Kovo mėnesį antras mero raštas patvirtino reikalavimą ir paliepė iškraustyti patalpas iki gegužės 2 dienos.

Visi nurodymai tiesiogiai mero, Alytaus miesto taryboje klausimas dar net nesvarstytas, tarybos nariai informuoti apie planus nebuvo, panašu, kad net ir mero bendrapartiečiai, bent jau kai kurie.

Balandžio 16 dieną Alytaus m. tarybos Kultūros komiteto posėdyje tarybos nariui konservatoriui Šarūnui Klėgėriui paklausus, kaip vykdomi remontai, dar tarybai nepriėmus sprendimo, A.Juonienė paneigė, kad darbai vyksta, nes dar ten „gyvena, kas gyvena“.

Baigėsi 5 metai, investicijos metamos lauk

2019 metais į Savarankiško gyvenimo namus buvo investuota pusė milijono eurų Europos Sąjungos ir savivaldybės lėšų. Čia atliktas patalpų kapitalinis remontas – įrengti kambariai, kuriuose gali gyventi po du žmones. Kiekviename jų įrengtas dušas ir tualetas, virtuvėlė, pastatyta keletas baldų, beveik visi kambariai pritaikyti neįgaliesiems.

Tuomet džiaugsmingai sutikta galimybė žmonėms kabintis į gyvenimą, gyventojams sudarytos sąlygos savarankiškai tvarkytis asmeninį gyvenimą ir buitį, o norinčių čia gyventi, ir vardan geresnių salygų atsisakyti žalingų įpročių, netrūko. 

Praėjus lygiai penkeriems metams – tiek kiek reikalaujama išlaikyti paslaugas investavus ES paramą – investicijos ir žmonės metami lauk, viena socialiai jautri grupė iškraustoma, bus įkelta kita. Laikraštis „Alytaus naujienos“ pasakoja čia gyvenančiųjų istorijas – po tokios žinios, kai kurie atsidūrė gatvėje ar vėl sugrįžo prie senų įpročių. 

Dabar į patalpas bus investuota iš naujo. Kaip komiteto posėdyje pasakojo Auksė Juonienė, bus griaunamos sienos, jungiamos patalpos, „išsikertama į laiptinę“, kad paaukštinti erdves, tad remontas nebus tik kosmetinis, tačiau už kiek ir kokius darbus atliks UAB „Alytaus butų ūkis“ paminėta nebuvo. 

Šeimos su vaikais – kartu su benamiais

„Kuomet lankėmės, tai radom dar miegančių grožio miegu vidury dienos, kada normalūs žmonės dirba, tai čia jau gal truputį leisiu sau pasarkazuot, ir tikrai, ten ir kvapai, ir panašiai“, – apsilankymą planuojant būsimas permainas savarankiško gyvenimo namuose pasakoja Auksė Juonienė.

Net ir savarankiško gyvenimo namuose, kur gyvena tik žalingų įpročių atsikratę ir siekiantys gyventi tvarkingai žmonės, „ir kvapai, ir visa kita“ leido sau „pasarkazuoti“ savivaldybės atstovė. Tačiau žemiau esantys Nakvynės namai yra prieglobstis ne tik bandantiems atsitiesti žmonėms, bet ir ateinantiems iš gyvenimo gatvėje pernakvoti, nusiprausti ar pavalgyti.

Tame pačiame pastate, tik kitame aukšte, pagal mero planą socialiniuose butuose gyvens šeimos su vaikais. Kaip ten jausis vaikai su šeimomis, kaip jiems atrodys kvapai, ar vaizdai kieme, klausimų nei skyriaus vedėjai, nei merui nekyla.

Rekomendacijos – vengti segregacijos

Iš Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro Socialinio būsto fondo plėtros vykdymo rekomendacijų, siekiant įgyvendinti Jungtinių Tautų darnaus vystymosi darbotvarkės iki 2030 metų darnaus vystymosi tikslus:

Pasirinkdamos plėtros būdus, savivaldybės turėtų siekti:

5.1. socialinio būsto nuomos laukiančius asmenis (šeimas) aprūpinti tinkamu būstu ir sudaryti sąlygas jiems integruotis į visuomenę;

5.2. užtikrinti visuomenės interesų ir asmens (šeimos) teisės į socialinio būsto nuomą realizavimo suderinamumą;

5.3. skatinti socialinę įtrauktį ir socialinę sanglaudą, vengiant segregacijos politikos, kad socialinis būstas nebūtų statomas ar įsigyjamas izoliuotai – kad pagal namų ūkių pajamų dydį, asmenų (šeimų) priklausymą tautinėms mažumoms ar kitu pagrindu nebūtų formuojamos atskiros teritorijos.

Komentarai (2)

  1. Julita prieš 1 mėnuo

    Gaila, kad žmogui nebeliks vietos.

  2. Bastunas prieš 1 mėnuo

    Jeigu deklaruoja,kad alytiškiais rupinasi-tai turetu mažeti mokejimai už vandeni...elektra,dujos,kuras pinga!Kodel apvaginejami gyventojai?

Comments are closed.

Kitos naujienos

Gegužės 19 d. įvyko pirmosios KIDS ATHLETICS projekto žaidynės Vilniuje, kuriose susirinko per 20...

Gegužės 25 d. Alytuje vyks išskirtinių automobilių klubo rengiama paroda „RedHill Street 2024“. Todėl nuo...

Toliau rekonstruojant Ulonų g. nuo gegužės 22 d., trečiadienio, laikinai, kol vyksta darbai, keičiasi aut...

Gegužės 21-oji – svarbi diena Giedrei ir jos kūrybos gerbėjams: muzikos platformose jau sukasi jo...