Klausyti gyvai

20:00 - 24:00

Vakaro dvelksmas

„Vaikų pasaulis mūsų pasaulyje” – kiek mokyklos yra/turėtų būti vaiko gyvenime?

Sveiki, brangūs bičiuliai! Kviečiame nerti į dar vieną įdomią temą su mokykloje dirbančia psichologe Jurgita Čečėtiene ir gimnaziste, AJC žurnalistų kursų nare Taja Tamkevičiūte apie tai, kiek mokyklos yra vaiko gyvenime, kokios svarbiausios aktualijos, kas labiausiai rūpi, skauda ar džiugina!

Atrodytų, baigiasi pamokos, užveri mokyklos duris ir keliauji į kitas veiklas, laisvalaikį ar poilsį, bet, kaip sako Taja, mokyklinio gyvenimo, ypač paauglio gyvenime, yra labai daug, nes išėjus iš mokyklos, reikia dar pamokas ruošti, su klasiokais bendrauji, neretai būreliai taip pat yra mokykloje. O jeigu rytojaus dieną laukia kontrolinis darbas, olimpiada, varžybos ir t.t., negali atsipalaiduoti, tai labai atsakinga. Kažkiek laisvalaikio lieka, tačiau, kuo aukštesnėje klasėje esi, tuo mažiau laisvalaikio ir tuo daugiau mokyklinio darbo. Jeigu mokykloje nesiseka, kyla konfliktai ar sunku kurti draugiškus santykius, tai tampa dar vienu iššūkiu, kuris nepasimiršta uždarius įstaigos duris, juk kiekvienam žmogui svarbu geras santykis su aplinkiniais. Šią temą pratęsia psichologė J. Čečėtienė, sakydama, kad mokykloje kylančius sunkumus vieni vaikai gerai pakelia, kitiems prireikia pagalbos, kartais, gal net ir specialistų. Ypač, jeigu kyla konfliktinės situacijos, – geriausia išeitis yra kalbėjimas, ieškojimas išeičių. Kartais vaikai patys nesugeba išspręsti problemų, nes gyvenimas mokykloje labai intensyvus. Svarbu vaikui nenutylėti, kreiptis, sakyti. Mažiesiems kylančius sunkumus bei iššūkius pamatyti suaugusieji ne visada geba.

Iš kairės: J. Čečėtienė, T. Tamkevičiūtė, E. Malinauskienė

Kviečiame pasiklausyti pokalbio, kuriame gvildenami klausimai: kiek mokyklos yra vaiko gyvenime? Kas svarbiausia vaikui mokykloje, atsižvelgiant į jo/jos raidos etapus? Ar mokytojų ir vaikų pagarba vieni kitiems padeda pasiekti aukštesnių rezultatų? Kurti gerus emocinius santykius su mokyklos bendruomene – svarbu? O ką daryti, jeigu nesiseka? Kaip elgtis, kai krūvis (pamokos, namų darbai, užklasinė veikla) tampa nebepakeliamai sunkus? Kokie praktiniai patarimai?…

Daugybė išties labai svarbių klausimų ir atsakymų į juos su psichologe Jurgita bei AJC Jaunųjų žurnalistų kursų nare Taja!

FM99 studiją pasiekusios moksleivių mintys apie mokyklos gyvenimą:

Kaip pasakoja Ignas Blaževičius, „mokykloje viskas puiku: maistas geras, pasirinkimas yra, klasė draugiška, vieni kitiems padeda, mokytojai labai geri, nors namų darbų daug, bet viską suspėja atlikti. Dar labai patinka mokyklos skambutis – ne tradicinis, o muzikinis fonas/dainos ištrauka. Keli blogi dalykai, kurie „kankina”, tai mokinių rūkymas ir taisyklių nesilaikymas, pvz, pertraukų metu ėjimas į parduotuvę, kai tai daryti draudžia mokyklos taisyklės”.

Igno prosenelei pasidomėjus, kaip dabar elgiasi vaikai pamokų metu, ji nustebo, kad dauguma prieš pamoką sveikinasi mokytoją sėdėdami, nereikalaujama atsistoti. Prosenelė mano, kad tai yra didžiausia nepagarba, tad ir skųstis nereikėtų dėl šiuolaikinio jaunimo nuklydimų ir elgesio, jei tokie dalykai toleruojami mokyklose.

***

„Sveiki, aš esu Gustas Stepanovas ir lankau Alytaus „Sakalėlio” pradinę mokyklą 4 B klasę. Noriu jums papasakoti ko norėčiau ir nenorėčiau savo mokykloje. Būtų šaunu savo mokykloje turėti didelę žaidimų aikštelę, kur būtų galima pasisupti, nučiuožti nuo čiuožyklos bei dar daug visokių kitokių linksmybių. Bet būtų šauniausia, kad būtų įdomūs kabinetai, kaip: mokslo kabinetas apie įdomius moksliškus, fiziškus dalykus, be to, kai buvau Dainavos mokykloje man labai patiko pojūčių kambarys, tad būtų gera tokį turėti ir savo mokykloje. Manau, kad visiems vaikams turėtų labai patikti maisto pardavimų automatai mokykloje, tai būtų nuostabu, – nusipirktume visokių batonėlių, kaip: snickers, twix ir t.t., būtų atsigaivinti skanaus gėrimo ar taip ko skanaus pagraužti.

Tačiau yra kas man ir nepatina, o tai, kad toje pačioje salėje ir šokam, sporto pamoka vyksta, visokiausi renginiai, manau, kad reikėtų dar vienos ir didesnės salės. Tai tiek, būtų viskas, ačiū, kad skaitėte.

„Be daug gerų dalykų, kuriuos suteikia mokykla, yra ir trūkumų bei problemų, kurių visų, aišku, yra sunku išvengti.

Vienas iš svarbiausių dalykų mokantis mokykloje yra ryšys su savo mokytojais. Dažnai vaikus galima išgirsti apkalbant mokytojus, sakant, kad jie nemoka mokyti. Vaikai nesupranta tam tikro mokytojo elgesio ar žodžio, kurį jis galėjo netyčia pasakyti nesusivaldęs. Iš kitos pusės, mokytojai taip pat dažnai netinkamai elgiasi su savo mokiniais. Išsirenka numylėtinius ir kitus vertina pagal savo įsitikinimus, vaiko sugebėjimus ir netgi visą ateitį nusprendžia pagal tėvų nuopelnus, padėtį, užimamas pareigas.

Manau, šiais laikais mokinių ir mokytojų tarpusavio santykiai yra labai nutolę, trūksta abipusės pagarbos.

Kai kuriems vaikams yra sunku susirasti draugų, prisitaikyti prie aplinkos, ypač, jei ateina į naują mokyklą. Neradę jokios išeities, kaip būnant savimi bendraujant su kitais, mokiniai neretai pradeda bandyti pritapti prie kitų. Pritapimas dažnai yra susijęs su negerais dalykais, tokiais kaip rūkymu, tyčiojimusi iš bendraamžių ar netgi jaunesnių, pamokų praleidinėjimu ir t.t.

Be visų blogų dalykų, iš kurių kai kurie kažkam gali pasirodyti kaip visai normalūs, neturime pamiršti, kaip mokykla mus ugdo, suteikia patirties ir ruošia ateičiai.”

Augustina Savukynaitė

***

Kas man patinka mokykloje?

Man mano mokykloje patinka tai kad ji ne per daug prabangi, bet ir ne per daug skurdi. Valgykloje skanus maistas, bandelės ir visi kiti kepiniai, ir pačios klasės, taip pat mokytojos pačios geriausios!

Simas Degutis

***

Mokyklinis gyvenimas – neišsemiama tema, tiesa? Tikimės, kad drauge atsakėme bent į dalį Jums svarbių klausimų!

Jeigu yra temų, kurios neduoda ramybės, kyla klausimų ir norėtumėte atrasti atsakymus, rašykite el.paštu ž[email protected] (su prierašu „Vaikų pasauliui”), – mėginsime drauge atrasti atsakymus!

Sakome AČIŪ Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondui, iš dalies finansuojančiam laidas „Vaikų pasaulis mūsų pasaulyje”!

Kitos naujienos

Į gyvą susitikimą Alytuje Jus kviečia projekto „Metai su knyga 2“ suaugusiųjų skaitymo ambasadorė...

Jau gegužės 17-18 dienomis Lazdijuose ir jų apylinkėse įvyks pirmasis šių metų Lietuvos automobil...

„Sekmadienį padarom „ReferendumDarom!“. Taip paragino Pasaulio lietuvių bendruomenės pirmininkė Dalia Hen...

Gegužės 13 d. 18 val. Alytaus miesto teatro Žaliojoje salėje vyks nemokama paskaita-edukacija, ku...