Klausyti gyvai

21:00 - 24:00

Vakaro dvelksmas

Vakcina – jau netrukus, bet įprastas gyvenimas taip greit nesugrįš. COVID–19: būkime saugūs ir sveiki!

Pasauliui laukiant garantuotų vaistų ir vakcinos nuo COVID-19 medicinos kompanijos viena po kitos skelbia savo skiepų naujienas.

Lietuvos Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba pabrėžia, kad vakcinos nuo COVID-19 yra kuriamos laikantis tų pačių teisinių farmacinės kokybės, saugumo ir veiksmingumo reikalavimų kaip ir kiti vaistai.

Naujienos plaukiančios iš pasaulio medicinos kompanijų teikia vis daugiau vilties gal net kitais metais pradėti gyvenimą, panašesnį į mums įprastą, tačiau gydytojas infektologas, habilituotas biomedicinos mokslų daktaras Arvydas Ambrozaitis sako, kad to nebus sukūrus vakciną, nes vienu ypu visų gyventojų nepaskiepysi.

Profesorius Arvydas Ambrozaitis

Profesorius pasakoja, kad yra sukurta ne viena vakcina, bet norint kad jos būtų patvirtintos, jos turi pereiti tris klinikines fazes, kurios įprastai trunka apie penkerius metus. Šiuo metu procesai yra pagreitinti, manoma, kad vakcinos kūrimas turėtų trukti apie 1,5 metų.

„Europos Komisijos vadovė tikisi, kad jau gruodžio mėnesį bus galima pradėti skiepyti, tai gera žinia,“- A.Ambrozaitis

Reikia paskiepyti 60 – 70% žmonių, kad virusas nebeplistų, tačiau tam reikia ne tik pagaminti atitinkamą kiekį vakcinos, kas irgi nenutiks per vieną dieną, tačiau yra ir logistinės problemos.

Efektyviausiomis dabar įvardijamoms vakcinoms reikalinga šalčio grandinė – jos turi būti laikomos ir gabenamos 40 – 70 laipsnių šalčio temperatūroje. Visas šias problemas teks įveikti, o tai užims laiko.

Pasak A.Ambrozaičio: „vakcinos bus patvirtinamos tik tuomet, kai bus įtikinami rezultatai trečios klinikinės fazės, kad ta vakcina yra saugi, imunogeniška (sugelianti antikūnių gamybą) ir dar yra veiksminga – kad apsaugotų nuo kovidinės infekcijos“.

Visgi bandomos vakcinos tarpiniais duomenimis labai efektyvios, jų efektyvumas nuo 70 iki 95%. Pagrindinės lyderės, kurios teikia daugiausiai vilčių – „Pfizer“ kartu su „BioNTech“ sukurta vakcina, „AstraZeneca“ vakcina bei „Moderna“.

Lietuvos Vyriausybė taip pat jau sutarė, kad būtų sudaroma išankstinė sutartis dėl beveik pusės milijono dozių ir tikisi, kad pirmosios koronaviruso vakcinos ES bus registruojamos gruodžio viduryje, o Lietuvą jos pasieks tuo pat metu kaip ir kitas ES valstybes – t.y. jau gruodį.

Tačiau profesorius sako, jog reikia pasiruošti gyventi su virusu dar ilgai, o įgūdžiai „virusinių“ laikotarpių metu nešioti kaukes ir dezinfekuoti rankas turi tapti nuolatiniais ir padės išvengti įvairių virusų, ne tik šio. Tai yra įprasta kai kuriose Azijos šalyse, kurių gyventojus matyti su kaukėmis yra normalu, tai tampa ir mūsų kasdienybe.

Europos vaistų agentūra (EVA) subūrė specialią ekspertų darbo grupę ir pagreitino kuriamų vakcinų peržiūros procedūras, kad per trumpiausią įmanomą laiką galėtų įvertinti potencialių vakcinų gamintojų paraiškas. O Europos Komisija pasinaudos visomis galimybėmis, kad pagreitintų galimų vakcinų, skirtų naudoti visoje ES, patvirtinimą. Tačiau tai bus įmanoma padaryti tik tuo atveju, jei EVA gaus patikimų mokslinių įrodymų, leidžiančių nustatyti, kad vakcinų nauda žmonių sveikatai yra didesnė už galimą riziką.

COVID-19 – būkime saugūs ir sveiki – Lietuvos regioninių radijo stočių asociacijos informacinis projektas apie naująjį koronavirusą. Žinokime ko ir kaip saugotis bei priemones, kurių galime imtis. Covid-19 – būkime saugūs ir sveiki. Projektas įgyvendinamas su Sveikatos apsaugos ministerija ir finansuojamas iš Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo

Taip pat skaitykite: COVID-19 – mitai ir vakcinos kitimas. COVID–19: būkime saugūs ir sveiki!

Kitos naujienos

1595 kartoninės dėžės ir 71 kartoniniai lakštai! - tiek prireikė pastatyti kartotinį tiltą.

Viney Dubey iš šiaurinės Indijos atvažiavo į Lietuvą prieš šešerius metus. Sako, čia ramybės oazė, jokios...

Ko? Atliekų! Vienkartiniai indai, popieriniai rankšluosčiai ir servetėlės, tušti indeliai nuo padažų, jog...