Klausyti gyvai

06:30 - 08:35

Ryto programa „Geros dienos!“

Gyvas miestas. Medžiai mieste – kirsti ar saugoti

FM99 radijo studijoje bonsai meistras Kęstutis Ptakauskas, alytiškis arboristas Girmantas Siliūnas, alytiškis Donatas Žmuidzinavičius. Į diskusiją buvo kviesta, tačiau negalėjo dalyvauti Alytaus m. savivaldybės Aplinkos apsaugos skyriaus vedėjos pavaduotoja bei sprendimus dėl medžių kirtimo priimančios komisijos pirmininkė Laima Mulmienė.

Ar žalias miestas išliks

Alytuje, kurio komunikacijai politikai nuolat pabrėžia žalumą, kasmet iškertami šimtai medžių. Dėl įvairių priežasčių – dalis serga, džiūsta, sveiki kertami plečiant automobilių aikšteles, rekonstruojant gatves ar dėl kitų statybų.

Girmantas Siliūnas

Neretai medžius reikia kirsti dėl tiesiog nepriežiūros ar ilgametės netinkamos priežiūros, sako arboritsas Girmantas Siliūnas: „Mes neužsiėmėm tais medžiais prieš, pavyzdžiui, 50 metų, neformavom lajų, nepritaikėm urbanizuotai teritorijai ir šiandien belieka tik juos nukirsti, nes jie apleisti, aplūžusiom šakom, nuo lajų po kiekvieno snygio lūžinėja šakos, tai, tiesiog nepriežiūros reikalas“.

Anot specialisto, kas kelis metus turėtų būti atliekami lajų genėjimo darbai Alytuje jam tokių darbų neteko pastebėti: „Tik pakeliamos šakos, kad netrukdytų žmonėms, bet formavimo, retinimo Alytuje nesu matęs.“
„Tai brangus malonumas, galbūt mūsų politikos požiūris, savivaldybė nėra linkusi į tai investuoti pinigus“, – mano arboristas.

Donatas Žmuidzinavičius

Problema ir žoliapjoviai su trimeriais

Pagrindinė problema Alytuje ne senų medžių kirtimas, kuriuos jei reikia kirsti, tai ir daroma, tačiau naujų sodinimas ir nepriežiūra, mano alytiškis dr. Donatas Žmuidzinavičius, kuris nuolat stebi tai, kas vyksta mieste, o prieš keletą dienų apžiūrėjo ir Žaliosios gatvės medžius.

„Dešimt sakurų jau mirę“, – konstatuoja alytiškis. Anot jo, pasodinti medeliai neliejami, jų kamienai pažeisti.

„Problematiški žolių pjovėjai, kurie su savo ašmenimis žolę pjauna, o medžius pažeidžia“, – pavyzdį pateikia ilgą laiką Jungtinėje Karalystėje gyvenęs ir ten medžių priežiūrą stebėjęs D.Žmuidzinavičius.

Bėdas pastebi Donatas ir Alytaus miesto sode, kur, anot jo, naktimis važinėjantys miškovežiai niokoja medžius: „Kiek ten pasodina pušelių, tiek jos nudžiūsta“.

„Labai prasta naujų pasodintų medžių priežiūra“, – konstatuoja D.Žmuidzinavičius.

Kęstutis Ptakauskas

Sakuros – dovanotos

Sakuras Žaliojoje gatvėje, kurių dalis jau nudžiūvę, kasmet sodina verslo įmonės, Japonijos ambasadoriai, savo medelį pasodinęs ir Lietuvos Prezidentas Gitanas Nausėda. Savivaldybei medžiai nekainavo.

„Problema, kad į dovanotą daiktą taip ir žiūrima – neturi vertės. Buvo daug kartų sakyta, kad reikia apsaugoti kamienus, nes jei pažeidžia trimeriu, atsiranda ligos ir medžiai džiūsta“, – problemą aiškina bonsai ir sodų meistras bei sakurų alėjos iniciatorius Kęstutis Ptakauskas. Ta pati problema su jaunomis sakuromis ir medžių priežiūra buvo ir Vilniuje, sako Kęstutis, tačiau ten sugebėta ją išspręsti ir apsaugoti medžius.

Be to, anot K.Ptakausko, Lietuvoje nemokoma meninio medžių formavimo technikos.
„Važinėju po visą pasaulį, net miesto centre pasviręs medis būna paremtas, padaryta „šukuosena“ ir tas šleivas kreivas medis atrodo žymiai gražiau“, – pasakoja ekspertas.

„Per senų medžių nėra, mes juos imam ir padarom meno kūrinius“, – pasakoja Kęstutis. Anot jo, problema, kad į medį žiūrima kaip į daiktą, kai daugelyje pasaulio šalių į medį žiūrima kaip į gyvą organizmą.
Nors Girmanto specializacija – avarinių medžių šalinimas, tačiau jis sako į medį žiūrįs kaip į gyvą ir neretai užsakovams siūlo, kaip galima medį išgelbėti ir pratęsti jo gyvenimą.

Tvarkyti brangiau nei kirsti

„Jeigu seną medį nukirsti kainuoja apie 300 eurų, tai jo sutvarkymas, jeigu su laja niekas nedaryta, būtų apie 700 eurų“, – lygina arboristas. Tad ir būna priimamas sprendimas jį nukirsti, nes investavus 700 eurų, kas penkerius metus vėl reiks investuoti po 300 eurų, kad medį išlaikyti tokį patį, aiškina specialistas.

Ar verta investuoti?

Viskas priklauso nuo politinės valios, kam skiriami pinigai. Donatas Žmuidzinavičius pasigenda „proto priežiūroje“ – Santaikos gatvėje rekonstruojant iškirsta viskas plynai, paruoštas projektas Ligoninės gatvėje, kur trys eismo juostos ir planuojama kirsti senus medžius, senajame Kauno plente planuojant rekostrukciją neaišku, ar išliks senieji beržai.

Jei medžiai ir paliekami, prie pat nutiesus šaligatvį ir pažeidus šaknis jie patys numiršta. Anot Donato, Vilniuje problema išspręsta, kai atsirado reikalavimas tiesti takus tam tikru atstumu nuo medžių.

Miestui svarbius medžius reikia formuoti

Medis turi būti formuojamas nuolat, sako K.Ptakauskas, tačiau reikėtų atrinkti medžius, kurie tikrai vertingi ir puošia miesto centrą.

Anot jo, problema dabar kilo ir Kaune, kur prie pat medžių padarius takus ir nukirtus šaknis Kauno laisvės alėjos m edžiai miršta. „Pagrindinis dalykas – pakeisti požiūrį į medį, kad tai gyvas daiktas ir elgtis su juo reikia atitinkamai“, – neabejoje Kęstutis.

Medžiai kertami dėl statybų

Pagrindinis medžių kirtimas dabar vyksta ten, kur daugiabučių kiemuose daromos naujos automobilių stovėjimo vietos ir rekonstruojamos gatvės, sako Alytaus m. savivaldybės Aplinkos apsaugos skyriaus vedėjos pavaduotoja Laima Mulmienė.

Reikia rasti ryšį tarp žmogaus ir gamtos, primena Kęstutis Ptakauskas.

„Dabar situacija – mūsų sielos atspindys, viską lemia pinigai“, – piktinasi D.Žmuidzinavičius.

Nyksta ir pasaulio alytiškių alėja

Nyksta ir iš viso pasaulio suvežtų pasaulio alytiškių medžių alėja, kuri įkurta Jungtinės Karalystės alytiškių iniciatyva. Neprižiūrėti medžiai džiūsta, įrenginėjant naujus suoliukus ar įrenginius pažeidžiamos šaknys.

Vietoj žadėto medžių žemėlapio, kuriame būtų sužymėti medžiai ir jų sodintojai, alėja nyksta.

Pasaulio alytiškių alėją naujai išrinktam Alytas miesto merui Nerijui Cesiuliui globoti perdavė kadenciją baigaintis Vytautas Grigaravižius. Jau tuomet naujojo miesto vadovo požiūris buvo keistokas, kai jis „pajuokavo“, kad lengviausia sodinantiems, nes prižiūrėti visgi reika miestui…

Klausykite plačiau diskusiją FM99 studijoje.

„Miesto informatorius“

Kitos naujienos

Alytuje sekmadienį susidūrė Lietuvos kariuomenės kario automobilis su dviračiu, nukentėjo vienas žmogus. ...

Gegužės 5 d. 16:00 val., sekmadienis, Alytaus kultūros centras, didžioji salė.

Motinos diena - viena gražiausių pavasario švenčių, kai kiekvienas iš mūsų skiriame dėmesį savo mamoms. [audio...

Gegužės pirmąjį sekmadienį visos pasaulio gėlės žydi tik Mamoms! Lai žydi ne tik gėlės, bet ir Ma...