Klausyti gyvai

20:00 - 24:00

Vakaro dvelksmas

Haliucinacijos, persekiojantys balsai – psichozės simptomai

Kas yra psichozė, kokie jos simptomai ir ką daryti, jei tai prasideda artimajam?.. Kada gali būti taikomas priverstinis gydymas? Apie tai kalbame su Vilniaus miesto Psichikos sveikatos centro ūmios psichiatrijos skyriaus vedėju, gydytoju psichiatru Laurynu Bukelskiu.

Psichiatras Laurynas Bukelskis

„Psichozė yra sunkus psichikos sutrikimas, kuris gali pasireikšti kliedėjimo idėjomis, tai yra liguistos, neatitinkančios tikrovės, nepasiduodančios ištaisymui mintys, pavyzdžiui, kad esi persekiojamas. Anksčiau temos buvo dažniau, kad KGB, dabar keičiasi, bandoma parodyti ypatingas galias, ar kad jis Lietuvos karalius,“ – aiškina Laurynas Bukelskis.

Nors, anot psichiatro, visi kartais turim idėjų, kurios aplinkiniams gali atrodyti keistos, bet šiuo atveju tai pirmiausiai liga. Kitas ligos požymis yra haliucinacijos – tai ką žmogus mato arba girdi nesant išorinio stimulo. 

„Pavyzdžiui, balsai, kurie liepia kažką daryti, pavojingiausia, kai liepia žudytis, gali būti balsai, kurie komentuoja, kurie gąsdina, žemina, niekina arba priešingai, balsai, kurie giria – „Laurynai, gerai kalbi tave įrašė ir parodys visam pasauliui.“ – psichozės požymius pasakoja ūmios psichiatrijos skyriaus vedėjas.

Alkoholis ar narkotikai gali būti tokios būklės priežastis, tačiau dažniausiai tai šizofrenijos susirgimai, sunkios depresijos. Tokią būklę gali sukelti ir narkotikų vartojimas, dažniau ilgalaikio, tačiau kartais gali užtenkti ir vieno ar kelių kartų, kad pasireikštų būklės, panašios į šizofreniją.

„Labai sunku būna atskirti, ar tai yra šizofrenija, provokuota narkotikų, ar tai yra tiktai narkotikų sukelta būklė,“ – sako psichiatras. – „Haliucinacijas sukelti gali ir alkoholio vartojimo nutraukimas, kai žmonės mato įvairius dalykus – peles, žiurkes, vabzdžius.“

Psichozės trukmė gali būti įvairi, simptomai gali reikštis nuo dienų iki mėnesių, o žmonės gali ilgai gyventi su tam tikrais simptomais ar balsais, idėjomis, veikiančiomis jų gyvenimą.

Kartais savo būseną valdyti pajėgia ir pats žmogus – pradeda jausti, kad pasikeitė aplinka, aplinkui vyksta neaiškūs dalykai, supranta, kad reikia kreiptis pagalbos. Tačiau tai nėra dažnas atvejis, dažnu atveju ligoniui atsiveria kita realybė, kurią jie priima kaip visiškai realiai.

„Jiems tai tampa norma, kad juos persekioja, kad juos tikrina, kad telefono pasiklausoma, kad bandė nunuodyti. – pasakoja L.Bukelskis.

Galiausiai žmogus atsiduria medikų globoje, tačiau tai gali užtrukti labai skirtingai.

„Kalbant apie šizofreniją, vidutiniškai po 5 metų ligos pasireiškimų. Dabar Vakarų duomenys sako, kad vieni – dveji metai yra vidurkis negydytos psichozės. Laikas yra ilgas iki simptomų, kai žmogus patenka į ligoninę ir polikliniką,“ – teigia psichiatras.

Daugiau apie psichozes, kokiais atvejais taikomas priverstinis gydymas ir kaip tai vyksta – klausykite pokalbį su Vilniaus Psichikos sveikatos centro ūmios psichiatrijos skyriaus vedėju Laurynu Bukelskiu.

Laidų ciklo „Sveikatos kultūra“ – radijo stotyje „FM99“ klausykite trečiadieniais 11:30 val., pakartojimo šeštadieniais 10:30 val.

Pasirūpink savo emocine sveikata, apsilankyk www.pagalbasau.lt

Rinkimės sveiką ir aktyvią gyvenseną!

Laidos kuriamos bendradarbiaujant su Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija ir finansuojamos Europos socialinio fondo lėšomis.

Kitos naujienos

Dėmesio! Nuo gegužės 22 d. iki rugpjūčio 23 d. nebus...

Paskutinį gegužės savaitgalį Druskininkai visus, ištroškusius poilsio ir pramogų, kviečia linksma...

2024 m. gegužės 25 d. (šeštadienį) 11 val. ...

Gegužės 19 d. įvyko pirmosios KIDS ATHLETICS projekto žaidynės Vilniuje, kuriose susirinko per 20...