Klausyti gyvai

24:00 - 06:30

Nakties garso takelis

Pilietiškumo dėlionė – apie pilietiškumą, patriotizmą ir meilę!

Diskusija apie pilietiškumą, patriotizmą ir meilę su žurnalistais Liudu Ramanausku, Romu Sadausku ir Žygimantu Buržinsku, istoriku, Merkinės krašto muziejininku.

Apie dvi šventes, Valentino dieną, vasario 14-ąją ir Valstybės atkūrimo dieną – Vasario 16-ąją. Ar tie, kas švenčia Valentiną, eina ir į minėjimus Valstybės atkūrimo dieną? Ar egzistuoja savos ir svetimos šventės? Ar patriotišką švęsti Valentino dieną?..

Žiūrėkite, klausykite. #v14 vs #v16

Diskusija apie pilietiškumą, patriotizmą ir meilę su žurnalistais Liudu Ramanausku, Romu Sadausku ir Žygimantu Buržinsku, istoriku, Merkinės krašto muziejininku.

„Ar neatrodo, kad valstybinės šventės opas mus labai formalizuotos,“ – klausia Liudas Ramanauskas.

Mišios bažnyčioje, paskui minėjimas su meru, vinmandatės apygardos Seimo narys, koncertukas, eilėraštukas, pacituojamas Marcinkevičius ir tiek tos šventės. „Natūralu, kad dalyvauja tie, kam pagal pareigas priklauso,“ – sako Romas Sadauskas.

Romas Sadauskas

Apie dvi šventes, Valentino dieną, vasario 14-ąją ir Valstybės atkūrimo dieną – Vasario 16-ąją. Ar tie, kas švenčia Valentiną, eina ir į minėjimus Valstybės atkūrimo dieną? Ar egzistuoja savos ir svetimos šventės? Ar patriotišką švęsti Valentino dieną?..

„Pilietiškumas man siejasi su bandymu panaudoti projektines lėšas, ypač švietimo sistemoje, biudžetinėse įstaigose, valstybės struktūros – žodis pilietiškumas paprastai įrašomas ten, kur eilutėje seka kažkoks biudžetas. Dabar priešrinkiminiu laikotarpiu  šiemet, karo metais, nebus ta tema pamiršta ir matosi iš jau vykstančių agitacijų kad dauguma kandidatų pilietiškumą akcentuoja,“ – sako Romas Sadauskas. Rinkėjai, turintys ilgesnę nei vienadienio drugelio atmintį turėtų prisiminti, kaip tie patys kandidatai elgėsi anksčiau, prieš naują karo fazę Ukrainoje, pataria žurnalistas.

„Pilietinės galios indeksas Lietuvoje auga labai lėtai, tad pilietiškumą siečiau su pilietinės galios pajautimu, jei žmogus jaučia, kad jis gali kažką pakeisti, kad jo valia kažką keičia, tai ir jo pilietiškumas kitaip veikia,“ – svarsto R.Sadauskas.

Žygimantui Buržinskui pilietiškumas pirmiausia atsakomybė: „Tai nėra ieškojimas politikų, kurie išspręs už tave, bet pirmiausia – mąstyt už save ir prisidėt prie aplinkos, kad ji kistų į gerą.“

Žygimantas Buržinskas

„Vasario 14 – neva meilės diena, o vasario 16-oji įprasmina atkurtą Lietuvos valstybę,“ – Žygimantas šios dienos nekuria priešpriešos viena kitai, gimęs nepriklausomoje Lietuvoje ji, sako, kitaip neįsivaizduojąs.

Anot pašnekovų, vasario 14 – oji komercinė šventė, ją labiaus ir akcentuoja, pavyzdžiui, komercinės radijo stotys, bent jau apie tai kalbama daugiau nei apie nepriklausomybę.

„Jei valstybės kūrėjai būtų derinę, tai nebūtų visų svarbių valstybės dienų sudėlioję į žiemos mėnesius,“ – juokiasi pašnekovai. Vasario 16-osios aktas buvo pasirašytas reikiamu momentu, po jo sekė dar keletas metų nepriklausomybės kovų, o tuo metu šalia kūrėsi kitos valstybės.

„Man jos abidvi savos, o iškart po to yra sovietinės okupantų armijos diena,“ – apie sukritusias šalia datas sako Romas Sadauskas.

Klausykite diskusiją!

Kitoje laidoje antradienį, vasario 28 d. – apie savivaldos rinkimus. Pašnekovai juose nedalyvauja, nė už vieną partiją neagituoja, bet ne pirmą dešimtmetį įdėmiai stebi visas rinkimų kampanijas. Liudoi Ramanausko pašnekovai – žurnalistas Romas Sadauskas ir rašytojas Algimantas Mikelionis.

„Kai išgirstame apie daugybę kartų teistus ar jau rinkimų kampanijos metu nusišnekančius kandidatus, gali susidaryti įspūdis, kad mūsų savivalda degraduoja. Tačiau po rinkimų dangus negriūva, net tiesioginio valdymo nė vienoje savivaldybėje neprireikia. Ar nutiks pasaulio pabaiga, jeigu išsirinksite „ne tuos“. O gal eiti balsuoti išvis nėra jokios prasmės?“ – klausia Romas Sadauskas.

Atsakymai Pilietiškumo dėlionė prieš rinkimų savaitgalį!

Vasario 28 d. laidos anonsas

Tiesiogiai #FM99 eteryje ir Youtube live kas antrą antradienį 10.15 val., laida kartojama trečiadienį 18.15 val, šeštadienį 10.15 val, sekmadienį 12.15 val.

Laidas surasite ir „FM99 radijo podkaste“fm99.lt bei Facebook.

Prie projekto finansavimo prisideda Spaudos radijo ir televizijos rėmimo fondas.

Kitos naujienos

Alytaus mieste 2023–2024 m. šildymo sezono baigėsi balandžio 9 dieną. Šildymo sezono pabaigą, ats...

Siekdamas suaktyvinti dramaturgus Alytaus miesto teatras jau dešimtąjį kartą SKELBIA dramaturgų k...

Šį šeštadienį Alytuje biliardo klube „Club 9“ vyks labdaringas pulo turnyras „Į pergalę su misija...

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) informuoja, kad trečiadienį pradeda veikti trumpasis numeris 1855, kur...