Klausykite Jums patogiu metu – prenumeruokite podcast’ą:
Alytaus miesto savivaldybės tarybai pritarus mokyklų tinklo pertvarkai, nuo 2024 m. rugsėjo 1 dienos šešių švietimo įstaigų lauks pokyčiai. Dviejų darželių pavadinimų visai neliks, jie jungiami prie mokyklų, kituose, nepaisant tėvų nepasitenkinimo, mažinama arba visai naikinamos priešmokyklinukų klasės, juos iškeliant į progimnazijas.
Tarp argumentų ir tai, kad Pirmajame Alytuje tėvai turėtų galimybę vaikus vesti ne į privatų, o į valstybinį lopšelį-darželį.
Kas su kuo jungiasi
Prie Likiškėlių progimnazijos ketinama prijungti lopšelį-darželį „Boružėlė“, prie Vidzgirio mokyklos – „Drevinuko“ mokyklą-darželį, o prie Piliakalnio progimnazijos – lopšelį-darželį „Nykštukas“. „Drevinukas“ kol kas išliks atsikiru mokyklos filialu.
Anot savivaldybės pranešimo, plano projektas buvo rengiamas įvertinus šiandieninę situaciją švietimo įstaigose bei penkerių metų demografinės statistinės analizės rezultatus.
Pranešime teigiama, kad įgyvendinus minėtame plane numatytus pokyčius, pavyktų pagerinti ugdymo kokybę, pasirengti įtraukiajam ugdymui, būtų pasiektas tolygesnis mokinių paskirstymas mokyklose bei efektyviau naudojamos valstybės ir savivaldybių biudžeto lėšos. Jei tiksliau, tikimasi, kad priešmokyklinukai mokyklose bus išlaikomi pinigais, gaunamais iš Švietimo ministerijos ir nekainuos savivaldybei. Papildomos veiklos, prailginta grupė ir maitinimas tėvams kainuos papildomai.
Taip pat teigiama, kad mokytojai ir darbuotojai, dirbdami didesnėse švietimo įstaigose ir žinodami, kad joms negresia uždarymas, jaustųsi saugiau. Tai reiškia, kad visi švietimo įstaigų pastatai išlieka, juose vyks ugdymo procesas, juos visus ir toliau reikės išlaikyti.
Daug įstaigų be vadovų
Trys iš šešių jungiamų švietimo įstaigų jau ilgą laiką neturi nuolatinių vadovų, tokiu būdu ir įstaigas sujungti lengviau. Nors savivaldybės pranešime teigiama, kad taip bus išspręstas vadovų trūkumo klausimas, tačiau kitose švietimo įstaigose skelbiant vadovų konkursus, vadovai atsirado, kodėl konkursai neskelbti ir neieškoti vadovai šioms įstaigoms – galbūt tam, kad būtų lengviau sujungti.
Vadovų metų metais neturi ir kai kurios kitos įstaigos Alytuje, pavyzdžiui – Alytaus kraštotyros muziejus, be nuolatinio vadovo nuo 2021 metų spalio. Vadovo jau kelis metus laukia ir Alytaus ligoninė. Ilgą laiką be vadovų buvo ir Alytaus biblioteka bei Alytaus kultūros centras, kol galiausiai buvo pasklebti konkursai ir priimti nuolatiniai vadovai.
Mokytojai išliks, gaus laboratorijas
Priešmokyklinio ugdymo grupes lankantys vaikai, lopšelius-darželius prijungus prie mokyklų, ir toliau mokytųsi su savo mokytojais.
Kaip pertvarkos pliusai nurodomos galimybės Alytaus „Drevinuko“ vaikams naudotis Vidzgirio mokyklos, „Drevinuko“ laboratorijomis, specializuotais kabinetais, biblioteka, sporto sale ar sporto aikštynu ar valgykla. Neaišku, kodėl to negali daryti kitos švietimo įstaigos – naudotis mokyklose įrengtomis laboratorijomis ar kita įranga.
Alytaus Vidzgirio mokykla pritaikyta specialiųjų ugdymosi poreikių turintiems mokiniams, joje įrengtas liftas, 6 keltuvai judėjimo negalią turintiems mokiniams ir keturios klasės mokiniams su
negalia. Mokykla pritaikyta čia laikinai perkėlus Dzūkijos progimnazijos specialiųjų ir lavinamųjų klasių mokinius.
Sąlygos darželiuose
Lopšelį-darželį „Nykštukas“ prijungus prie Alytaus Piliakalnio progimnazijos, o lopšelį-darželį „Boružėlė“ – prie Likiškėlių progimnazijos jie taps mokyklų dalimi. Žadama, kad bus įrengtos specialiųjų poreikių turintiems mokiniams pritaikytos erdvės, o vaikai turės atskirus miegamuosius ir žaidimų kambarius nenorintiems miegoti pietų miego.
Pirmajame Alytuje gyvenantiems vaikams būtų sudarytos sąlygos mokytis arčiau namų ir tėvai turėtų galimybę vaikus vesti ne į privatų, o į valstybinį lopšelį-darželį, rašoma pertvarkos pristatyme. Taip pat teigiama, kad perėjus iš lopšelio-darželio į netoliese esančią progimnaziją sutrumpėtų vaikų adaptacinis laikotarpis. Be to, pagerėtų mokymosi materialinė bazė, o mokytojams susirgus, būtų išvengiama laisvų pamokų.
Pertvarka vykdoma dar jos ir nepatvirtinus taryboje – kovo mėnesį Alytaus miesto taryba patvirtino švietimo įstaigų grupių ir klasių komplektus, kurie ne visiems tėvams leis rinktis ugdymo įstaigas, nes priešmokyklinukų klasių kai kuriuose darželiuose tiesiog nebeliks.