Klausyti gyvai

15:15 - 16:00

Savaitgalio afiša

Kaip Lietuvos savivaldybės įgyvendino dalyvaujamąjį biudžetą?

Per pastaruosius penkerius metus 44 iš 60 savivaldybių Lietuvoje bent kartą įgyvendino dalyvaujamąjį biudžetą, rodo su korupcija kovojančios nevyriausybinės organizacijos „Transparency International“ Lietuvos skyriaus  atlikta apžvalga. Du trečdaliai savivaldybių tokius biudžetus rengia kasmet, skelbia TILS atlikta apžvalga. Iš viso tokiu būdu gyventojai jau nusprendė dėl 8 mln. eurų panaudojimo, įprastai savivaldybės vienam dalyvaujamajam biudžetui skiria nuo 7 iki 350 tūkst. eurų. FM99 eteryje Deimantė Žemgulytė – Transparency International Iniciatyvų vadovė pasakojo apie tai:

Deimantė Žemgulytė
  • kiek gyventojų įtraukia bei kiek pinigų dalyvaujamajam biudžetui skyrė jį įgyvendinančios savivaldybės;
  • kokias idėjas siūlo gyventojai bei kokios idėjos laimi;
  • kiek savivaldybių įgyvendina arba ruošiasi įgyvendinti dalyvaujamąjį biudžetą mokyklose;
  • su kokiais iššūkiais susiduria savivaldybės įgyvendindamos dalyvaujamąjį biudžetą bei į kokius klausimus svarbu atsakyti siekiant užtikrinti efektyvesnį gyventojų įtraukimą.

 Alytaus mieste 2022 metais buvo pateikti tik 4 projektai.  „Amatininkų miestelis”, „Menininkų sodas”, „Šviesos sodas”, „Jazminų parkas”. Tinkami buvo tik 2: „Šviesos sodas” ir „Jazminų parkas. Buvo numatyta skirti 175 000,00 €. projektų įgyvendinimui.

Šiemet balsavimui internetu buvo pateikti penki iniciatyvų projektai: trys mažųjų projektų kategorijoje, du – didžiųjų. Balsavimas už iniciatyvas buvo skelbiamas du kartus, nes po pirmajame ture buvo per mažai balsuojančių, be to, už iniciatyvas balsavo ir ne mieste registruoti gyventojai, kas nėra leidžiama. 

Iš viso balsavo 1277 gyventojai. Suskaičiavus balsus patvirtinti 948 teisingai užpildyti biuleteniai. Anot Alytaus m. savivaldybės, gyventojų aktyvumas panašus, kaip kitais metais. 

Tam, kad gyventojų pasiūlytos idėjos būtų įgyvendinamos, jos turi surinkti tam tikrą kiekį balsų: mažos apimties projektams – 0,5 % Alytaus gyventojų balsų, didelės – 1 %.

„Gyvas draugystės kiemas“ skirtas aktyviam laisvalaikiui, pagal jį turi būti įrengti vaikų žaidimo įrenginiai, sporto ir poilsio zonos, apšvietimas – Žuvinto g. 13, Šaltinių g. 2, 4, A. Jonyno g. 3, 5, 7 namų vidiniame kieme. 

Vien pernai daugiau nei 106 tūkst. gyventojų 37 savivaldybėse balsuodami išsirinko 158 projektus, susijusius su savivaldybių infrastruktūros, gyvenamosios aplinkos gerinimu. Tokiu būdu jie paskirstė 3,6 mln. eurų.Devynios savivaldybės nurodė, jog per pastaruosius metus rengė dalyvaujamuosius biudžetus mokyklose.Iš viso savivaldybės per dalyvaujamuosius biudžetus sulaukė beveik 1,2 tūkst. idėjų iš gyventojų.   

„Transparency International“ Lietuvos skyriaus Iniciatyvų vadovė Deimantė Žemgulytė sako, kad savivaldybės galėtų siekti kokybiškesnio dalyvaujamojo biudžeto proceso.„Labai norėčiau, kad jos dar aiškiau apsibrėžtų savo keliamus tikslus ir ieškotų būdų, kaip tai daryti dar kokybiškiau. Pradėti būtų galima nuo gyventojų grįžtamojo ryšio rinkimo – pavyzdžiui, dalyvaujamojo biudžeto metu tai daro vos septynios savivaldybės“.

Kitos naujienos

2024 gegužės 4 d., 12 val., Alytaus Jaunimo parke.

2024 m. gegužės 12 d. kartu su pirmuoju Respublikos Prezidento rinkimų turu vyks referendumas dėl...

Žiniasklaidos stebėsenos grupė „Reporteriai be sienų“ , paskelbė savo metinį pasaulinį žiniasklai...

Alytaus teatro ,,Mažojoje galerijoje" atidaromaXIX-oji LDUD - Lietuvos dailės ugdytojų draugijos narių,